Dotypay

Platební terminály: Vývoj a trend využívání bezkontaktních platebních karet a terminálů v ČR

Bezkontaktní platby se staly v posledních letech velmi populárními a nepostradatelnými součástmi platebního ekosystému. V konkurenčním boji je tak platební terminál sázkou na jistotu.

Nedávná pandemická situace a tlak na omezení fyzického kontaktu s hotovostí, přiměly mnoho obchodníků, kteří dosud neakceptovali bezkontaktní platby, aby je zavedli do svého platebního systému. Za poslední tři roky se tak podstatně zvýšil počet podniků, které akceptují bezkontaktní platby, stejně jako množství vydaných karet. To svědčí o pokračujícím růstu zájmu zákazníků o tuto moderní a pohodlnou platební metodu.

Berete karty? Ne? Tak na shledanou

Jedny z hlavních důvodů, proč zákazníci dávají přednost bezkontaktnímu placení, jsou pohodlí a rychlost. Stačí jednoduše přiložit kartu, hodinky nebo mobilní zařízení k terminálu a platba je hotová během okamžiku. Odpadá hledání hotovosti, přepočítávání a vracení peněz a zkracuje se tak i čas na odbavení každého zákazníka. 

Někteří hosté platbu kartou přímo vyžadují, najdou se i tací, kteří u sebe hotovost vůbec nenosí. Pokud si na dveře nalepíte ceduli “karty nebereme”, s největší pravděpodobností přihrajete konkurenci. Provozovny s platebním terminálem totiž mají až o 30 % vyšší návštěvnost a lidé jsou při platbě kartou ochotní také více utrácet. Transakce u bezkontaktní platby má v průměru o 26 % vyšší hodnotu, než je tomu při platbě v hotovosti.

Také pro obchodníky představují bezkontaktní platby mnoho výhod. Těmi nejvýraznějšími jsou především zrychlení platebního procesu a zvýšení obratu. Kratší doba trvání jedné transakce umožňuje obsloužit více zákazníků za stejný čas, což se projevuje vyšší efektivitou prodeje. Zejména v období zvýšeného provozu, kterým je bezesporu např. nastávající letní sezóna, ocení kratší fronty jak obsluha, tak především koncový zákazník, který svou spokojenost promítne také do výše spropitného. O to si mimochodem můžete elegantně říct i při platbě kartou pomocí přednastavených dlaždic na obrazovce platebního terminálu.

Kratší fronty ➡️ spokojený zákazník ➡️ vyšší spropitné

Další výhodou je snížení rizika krádeží a padělání platebních karet. Bezkontaktní platby jsou zabezpečeny šifrováním a dalšími bezpečnostními opatřeními, což ztěžuje podvodníkům získání citlivých informací. To poskytuje obchodníkům a zákazníkům větší míru bezpečnosti při provádění plateb. 

S pokračujícím technologickým rozvojem a větším důrazem na bezkontaktní platební metody můžeme očekávat, že budoucnost platebních terminálů bude ještě více spojena s bezkontaktními platbami, které se stanou nedílnou součástí našeho každodenního života.

Sdílejte článek

Podobné články

Eventy

MODERNÍ GASTRO 2024

(Doba čtení: 2 min) Zajímá vás, jak udržet své podnikání konkurenceschopné a přizpůsobit se novým trendům? Pak rozhodně nesmíte chybět

Číst více