Dotypay

Zaměřeno na gastro scénu: Jak se připravit na otevření provozoven?

Zaměřeno na gastro scénu: Jak se připravit na otevření provozoven?

Už přes měsíc české restaurace o hospody žijí pouze z příjmů z otevřených okének. Krušné chvíle teď zažívají také noční podniky, bary a diskotéky, které nevydělají nic. A skromný výdělek z okének hospod a restaurací? Pro gastro podniky je to jen velmi malá pomoc.

Stále dost lidí si ve druhé vlně koronaviru dopřává své oblíbené jídlo – občerstvení z výdejního okénka nebo přes rozvoz si nyní kupuje o zhruba čtvrtinu víc spotřebitelů, než při jarní vlně nákazy. Objednávkami jídla se strávníci snaží podpořit své oblíbené podniky. Je to proto, že si nyní více než na jaře uvědomují problémy, s nimiž se gastro obor v souvislosti s pandemií koronaviru a vládními restrikcemi potýká.

Zaměřeno na gastro scénu: Jak se připravit na otevření provozoven?
Zdroj: Dotykačka Holding

I přes tuto skutečnost se ale tržby podniků během podzimu propadly o 85 %. Ze všech podniků, které měly otevřeno v letošním únoru, kdy vše fungovalo „normálně“, jich nyní funguje jen 14 %. Jen nepatrně lepší situace je v hotelech a sportbarech a jediný segment, který aktuálně dosahuje takřka 50% tržeb, jsou kavárny a bistra.

Výdejová okénka nemají šanci uživit restauraci, popisuje spolumajitel skupiny restaurací a garant projektu Moje restaurace Luboš Kastner, který je zároveň členem představenstva Asociace malých a středních podniků, říká dále:

„Přes okénka se prodávají především položky s nižším maržovým indexem. Nabídka tak obsahuje spíše levnější jídla a tržby jsou nízké. Aktuální marže podniků je o nějakých patnáct až dvacet procentních bodů horší než průměr. Z výnosů pak navíc podstatně ukrajují rozvážkové společnosti, které si jako provizi účtují třicet procent z tržby. Plus je k tomu nutno připočítat náklady na obalový materiál, které musí hradit restauratér.“

Škodu mají i dodavatelé a přidružené obory

Není to však jen o gastro zařízeních. „Obor gastronomie je svázaný s řadou dalších podnikatelských oborů, které uzavření restaurací a hospod těžce postihlo. Vládní pomoc by měla být k dispozici nejen gastronomickým podnikům, ale i jejich dodavatelům. Jedině tak můžeme předejít zásadnímu ekonomickému kolapsu,“ uvádí Tomáš Prouza, viceprezident Hospodářské komory ČR a prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR. Navrhuje vládě podniknout kroky k tomu, aby co nejvíce ulehčila situaci aktuálně nejvíce postiženému sektoru. Jedním z bodů například je zajištění podpory restartu gastronomie s důrazem na jeho modernizaci a digitalizaci ve spolupráci s kraji a městy, aby podpora směřovala k těm nejpostiženějším.

Velké ztráty jsou na nápojích

Ředitel společnosti Dotykačka Petr Menclík udává, že zatímco v běžném provozu se jídlo na tržbách restaurace podílí 24 procenty, v uplynulých týdnech podle Dotykačky vzrostl jeho podíl na 64 procent. Zásadním způsobem se snížil prodej nápojů. „Prodeje piva klesly z 38 procent na 15, ostatní alkohol se z 9 procent propadl na pouhé jedno procento. O polovinu klesl také prodej nealka,“ vyčísluje Petr Menclík. Pro lepší představu přikládáme porovnání října minulého a letošního roku.

Zaměřeno na gastro scénu: Jak se připravit na otevření provozoven?
Zdroj: Dotykačka Holding

Restart gastronomie

Uzdravit českou gastro scénu nebude snadné. Je potřeba se soustředit na dlouhodobé plány, na chování spotřebitelů, na modernizaci celého oboru. Na potřebě modernizace se shodují jak Petr Menclík, tak Tomáš Prouza.

„Už teď se ukazuje, že podniky, které využívají funkce chytrého pokladního systému, zvládají současnou situaci lépe než ty, které jejich provozovatelé řídí jen na základě intuice. I proto zejména v létě v gastru výrazně rostla poptávka po nejobsáhlejších licencích s nejširším spektrem funkcí,“ míní Menclík.

Zařízení Dotypay jako gastro terminál

Připravte se na regeneraci gastronomie i vy, bude potřeba začít fungovat jinak. Používání chytrých zařízení v restauracíchse stává standardem. Pořízením platebního terminálu Dotypay bude celé místo prodeje doslova ve vaší ruce, terminál totiž zvládne několik funkcí – platební terminál s kompletní podporou hotovostních i bezhotovostních plateb, pokročilý pokladní systém, mobilní číšník a mobilní tiskárna.

Sdílejte článek

Podobné články