Dotypay

Konsolidační balíček a změny v DPH: Co to znamená pro vaši firmu?

Od 1. ledna příštího roku se očekává zásadní změna v systému DPH v České republice. Vláda ve svém konsolidačním balíčku, který obsahuje 58 opatření, schválila mimo jiné redukci počtu sazeb DPH z dosavadních tří na dvě a zavádí nulovou sazbu DPH pro knihy. Pojďme se společně podívat na to, jakých oblastí se změna nejvíce dotkne a jak vše nastavit ve vaší pokladně.

Potraviny a léky si polepší, za pivo nebo nový účes si zákazníci připlatí.

Základní sazba DPH zůstane na 21 procentech, zatímco původní snížené sazby 15 a 10 procent se sjednotí do jediné 12 procentní sazby. V té budou hlavně potraviny, léky, ale také ubytovací a stravovací služby. Do vyšší sazby se přesunou některé služby, jako kadeřnictví a holičství, dodání řezaných květin nebo třeba točené pivo.

Toto opatření má zjednodušit a zefektivnit systém DPH, snížit možnosti pro daňovou optimalizaci a odstranit nesrovnalosti, jako je aplikace různých sazeb DPH na točené pivo. Sjednocením snížených sazeb DPH také dojde ke snížení daně na řadu zboží a služeb. Nejvýraznější změnou je pak snížení DPH u knih na nulu. Tuto novinku ocení jak prodejci knih, tak např. papírny. 

Pro lepší přehled jsme pro vás připravili infografiku, která znázorňuje, do jaké sazby DPH se zařadí konkrétní zboží a služby od 1. ledna 2024.

Sdílejte článek

Podobné články

Eventy

MODERNÍ GASTRO 2024

(Doba čtení: 2 min) Zajímá vás, jak udržet své podnikání konkurenceschopné a přizpůsobit se novým trendům? Pak rozhodně nesmíte chybět

Číst více