Víte, co je Google Pay a Apple Pay a jak vám může pomoci? A kde všude je akceptují?

Služba Google Pay byla v České republice spuštěna na samém konci roku 2017. V roce 2019 následovalo spuštění Apple Pay. Nyní už velká část Čechů, která disponuje chytrým mobilem, využívá možnost platby přes aplikace Google Pay a Apple Pay. Co tyto služby umí? Proč je využívat? A proč vlastnit terminál, který zákazníkům tyto platby povoluje?

Jaké funkce má Apple Pay a Google Pay?

Bezkontaktní placení v obchodech

  • S Apple Pay lze platit na bezkontaktních terminálech u obchodníků.

Jednoduché platby v aplikacích

  • Zaplatíte v aplikacích rychle a bezpečně.

Bezpečné platby na internetu

  • Při nákupech na Safari prostřednictvím iPhonu, iPadu nebo Macu ušetří Apple Pay zdlouhavé vyplňování formulářů. Na MacBooku Air a MacBooku Pro lze zaplatit pomocí Touch ID.
  • Oproti tomu Google Pay využijete i na Google Chrom či na Google Play za pomocí karty uložené na vašem Google účtu. Google Pay navíc funguje i v offline režimu, kdy vašemu mobilu chybí mobilní nebo wifi připojení.

Jak funguje Google Pay a Apple Pay

Laicky řečeno, propojíte svou platební kartu a mobil (případně chytré hodinky). V obchodě potom nemusíte pátrat po peněžence, stačí při platbě zvednout mobil, autorizovat se otiskem prstu, kódem nebo Face ID a můžete své zařízení přiložit k platebnímu terminálu. Platba proběhne zabezpečeně, rychle a proces nákupu je mnohem svižněji odbaven – sáhnout po mobilu je totiž vždy rychlejší, než lovit kartu v peněžence.

Co je v tom za technologii? Co ještě dalšího k používání Apple Pay a Google Pay potřebuji?

Pozor, ne každý, kdo má chytrý telefon, může platbu mobilem využívat. Váš mobilní telefon musí mít funkci NFC, neboli „near field communication“. Podstatou této technologie je radiová komunikace na velmi krátkou vzdálenost, přibližně do čtyř centimetrů. NFC umožňuje obousměrnou komunikaci. NFC spotřebovává minimum energie a lze ho tak snadno používat i tehdy, kdy jeden z prvků nemá vlastní zdroj napájení.

Funkce NFC, kterou nalezneme u novějších zařízení, je tedy potřeba, jak již víme. Dále k používání těchto služeb potřebujeme, aby také naše banka tyto platby podporovala –většina českých bank však těmto platbám fandí a našla si k nim cestu. A poslední krok je nahrání vaší karty do mobilní aplikace Wallet (iPhone zařízení) nebo Google Pay (Android zařízení). To je celé.

A jsou takové platby bezpečné?

O bezpečnosti plateb mobilem nebo hodinkami nemusí mít uživatel vůbec pochyby. Zabezpečení je totiž u všech služeb pro mobilní placení řešeno pomocí tokenizace. Znamená to, že při komunikaci telefonu a terminálu nedochází k přenosu reálných dat o kartě. Proces tvorby tokenu a ověřené platby je celkem složitý a podílí se na něm banka a vydavatel karty. Ve chvíli platby se generuje náhodné šestnáctimístné číslo, reálné citlivé informace o kartě tedy uniknout nemohou.

Jak přidám kartu do Google Pay nebo Apple Pay?

Samotný proces přidání karty do telefonu je velmi jednoduchý a aplikce Wallet nebo Google Pay vás celým procesem provede. Způsoby platby u iPhonů se liší dle toho, zda využíváte Touch ID nebo Face ID, v obou případech však jde jen o 1-2 stisknutí tlačítek. Stejně tak u Apple Watch. U zařízení využívající Google Pay pak stačí telefon pouze přiložit. Platit v obchodech nebo na internetu bez nutnosti mít v ruce fyzickou platební kartu je velmi zajímavé. Kdo by hledal v peněžence mezi kartami, když máte svůj telefon vždy při ruce? Pro platící zákazníky to může být velké ulehčení. Nabídněte tuto službu svým zákazníkům i vy jako obchodník. Náš terminál Dotypay totiž platby pomocí Apple Pay i Google Pay podporuje.